Dagmar Brčáková
*31.3.1928  +23.2.2008

Příběh s kaviárem
11.6.2006



   Nemyslete si, Rusko a Rusové občas dovedou člověka inspirovat k závažným osobním rozhodnutím. Jako třeba včera mne.

   Byla jsem pozvaná do jedné obce poblíž Prahy k Larise, své někdejší kolegyni, se kterou jsme pár let společně pracovaly na jedné univerzitní katedře, než se Larisa po nějakém čase rozhodla vrátit se zpět do Moskvy. Pomalu to, bože, bude už padesát let...

   Našla jsem ji snadno, i se psem, v jednom starším příjemně zrekonstruovaném venkovském domku uprostřed zahrady, plné rozkvetlých pivoněk a růží. Setkání bylo jímavě slovanské, včetně slzí a opakovaných objetí a polibků a výkřiků "Skolko let, skolko zim!".

   Larisa sem občas přijíždívá ke svému synovi, stavebnímu inženýrovi, který se u nás spolu se svou mladou rodinou usadil už před dvaceti lety. Tehdy začínali asi dost skromně. Ale znáte to. Přísloví praví, že Rusové sice pomalu zapřahají, ale pak rychle jedou. Igorovi se v příhodné posametové době podařilo získat stavební pozemky v blízkosti Prahy, ale už za hranicemi jejího drahého katastru. A hned tu začal rychle stavět vkusné a žlutě přívětivé dvoupodlažní rodinné domy - každý s nezbytnou garáží, oplocenou předzahrádkou a teď už vzrostlými okrasnými keři a stromy. Odděleně stojící pohledné vilky tu rostly jako houby po dešti. Práci přitom jistě získalo hodně zahraničních i domácích lidí. Domy se rychle zaplnily novými majiteli, toužícími po vlastní zeleni a lepším vzduchu. V porovnání s pražskými makrosídlišti to tu dnes vypadá velmi hezky a zabydleně. Výstavba zdárně pokračovala, včetně vybudování elegantní restaurace, později i komfortního hotelu se vším, co k hotelu patří (a možná i nepatří). V posledních letech tu dochází i ke stavbě rozlehlejších objektů, vil či spíše paláců, které si co do honosnosti nezadají s věhlasnou renesanční vilou Moritze Groebeho na známém vinohradsko - vršovickém svahu.

   Teď vás poprosím o trpělivou shovívavost, než se oklikou dostanu ke slibovanému příběhu s kaviárem. Musím se ještě vrátit ke své návštěvě u Larisy. Jistě pochopíte, že Igor a další aktivní rodinní příslušníci se v pátek brzy po poledni nevyvalují v baráku před televizorem, ani se nerochní v zahradním bazénu. Nepřítomná paní domu (chozjajka) však pro mne u Larisy zanechala příjemnou pozornost - kulatou plechovou krabičku (banočku) kaviáru (ikry). Velmi od ní milé, díky, Nino. Byly jsme tedy s Larisou a se psem na terase domu samy a je právě načase povědět něco více o duchovním ustrojení a mravech představitelů staré ruské inteligence. Larisino zahradní vyprávění se ihned odpoutalo od jakéhokoli tělesna a tiše a zajímavě zurčelo tu vzpomínáním na bývalé význačné ruské (sovětské) intelektuály, vědce, umělce a na jejich často pohnuté životní osudy, tu dosti chaotickým a odtažitým líčením současných problémů Ruska. Až pes svým vyplazeným jazykem Larisu upozornil, že v horku žízní. Já už jsem žíznila také. Larisa povstala z křesla a nalila mu do misky vodu. Pes ji pil vášnivě, rychle a hlasitě. (Mně bylo jaksi česky žinantní taky ostentativně plazit jazyk.) Poté Larisa, zase už sedíc v zahradním křesle, přešla k nádherně patetické deklamaci pasáží ze svých oblíbených básníků, tváře jí vzrušením jen hořely. Je skvělá recitátorka, to se jí musí nechat. (Slunce praží, mám už teď i trochu hlad. Snažím se tlumit své nestoudně pozemské pocity.) Ne, pochopte to prosím, zde nešlo o nedostatek příslovečné ruské pohostinnosti, šlo tu jen a jen o Larisino intelektuálské opovrhování tělesností, o nutkavé povznášení ducha k vyšším sférám. Po Blokovi se Larisa odmlčela, zvedla se, aby uklidila prázdnou misku, se kterou si pes rachotivě pohrával, a pravila: "Nemáš náhodou taky žízeň?" Načež jsme se odebraly do kuchyně, společně jsme si (za švitoření starých kamarádek) uvařily a vypily kávu a z dojemně ruské skleněné misky na vysoké nožce jsme si zobly po dvou třech ruských bonbonech (konfetách), produkce to proslulého závodu Krasnyj Okťabr (Rudý Říjen). Tím bylo duchovno jaksi přerušeno a Larisa navrhla, abychom se šly trochu projít (poguljať) k oněm dvěma vznosným domům na obzoru, které při kávě upoutaly mou pozornost. Pes mezitím v chládku haly na dece usnul.

   Larisa konečně přece jen našla klíče a vydaly jsme se na špacír. Došly jsme až k majestátním vilám, obehnaným uměleckým mřížovím
ŕ la Kreml. Po zdlouhavém odemykání těžkých, přímo obrněných vrat jsme obešly rozlehlou plochu vzorně pěstěného anglického trávníku s keři a umělecky zdobenými svítilnami (též ŕ la Kreml) až k tajuplným vilám bez jediného příznaku živáčka. Jedna z nich už byla zřetelně dostavěná, v oknech už dokonce visely i záclony (gardiny). Když Larisu - skryt kdesi v neznámých útrobách vily - uviděl hlídač a správce (zavdom) tajuplného objektu, vyšel s úsměvem ven a zdvořile nám na Larisin popud nabídl - (spolu s valašskými papučemi, jako na Hluboké!) - prohlídku paláce. Zavdom byl středních let, nevtíravě slušný a až radostně loajální se svými zahraničními zaměstnavateli.

   Následující část mé okliky ke kýžené pointě už nebude o oněch vysokých intelektuálních sférách, i když by, možná, i mohla být. Zvenku mi bílá vila na kopečku, s okrouhlou terasou a širokým rozhledem do všech stran, připomínala Orlík (až na tu dodatečnou vodní plochu orlické přehrady) či jiné vzorně udržované a poněkud sterilně působící šlechtické zámky u nás. A všude uvnitř té tajemné vily (to už papučemi šoupeme po nedotčených podlahách) - něnagljadnaja krasota! (Tenhle výraz z ruských pohádek nemá v češtině adekvátní ekvivalent, leda snad "krása až oko přechází / kam oko dohlédne".) Teď mi promiňte, že, ach, jak plebejsky oslněna, přece jen neodolám věcnému popisu. Tři podlaží. Jedno podzemní s obrovským vyhřívaným a rafinovaně osvětleným bazénem s keramickou římskou mozaikou na dně a stolky plovoucími na hladině, s finskou saunou, s několika vířivkami, s pravou dřevěnou ruskou baňou s pietně patriotickým příslušenstvím, s americky rozlehlým fitcentrem a ještě rozlehlejšími relaxačními prostory s decentními bary (jsou plné, nebo prázdné?), s vypolštářovanými křesly s podnožkami a cojávím s čím ještě. V patrech pak pokoje (asi patnáct?), nahoře několik ložnic, dole obýváky a jídelny s mnoha židlemi, gauči, ušáky, otománky, lenoškami, křesílky, římskými stoly a stolky, s afgánskými peršany, mohutnými křišťálovými lustry a lustříky, s benátskými zrcadly. A všude v tomto patře těžké mísy se vzácnými pokojovými květinami. Jen obrazy a plastiky - včetně bůhvíkde sehnaných mohutných archaických schwarzwaldek - svědčily o tom, že jejich nákupčí byl se vkusem hodně na štíru. Trochu mě rušila i barevná volba tapet v některých prostorách, já bych je trochu ztlumila. Další popis už hrozí obdivným zajíkáním, raději se ho vzdávám. Nejhrůzněji ale na mne působilo, že celý ten palác byl - až na svého správce a jeho (momentálně nepřítomnou) ženu - tak strašidelně prázdný. Majitelé prý sem přijíždějí jen jednou do roka na oslavu Nového roku, neboť mají obdobné objekty ještě kdesi ve Španělsku a v okolí Moskvy (pod Moskvoj). V duchu jsem je trochu politovala, že jsou vlastníky tak nádherných, leč tak mrtvých prostranství...

   Trochu se ochladilo, bylo už kolem osmé. Larisa mě pak s mnoha polibky (a mým suvenýrovým kaviárem uloženým v kabelce) přátelsky doprovodila až k autobusu do Prahy. Byla jsem hrozně utrmácená předchozím bolestným belháním o mé nezbytné holi a znaveně rozrušena všemi odpoledními smíšenými dojmy. A jak jsem se tak blížila k domovu, napadlo mě, že si v naší večerce musím koupit k večeři párek - doma jsem měla jenom chleba.

   A vtom mě políbila ta ruská inspirace přepychem! Kdykoli mi totiž někdo z Ruska (opravdu velmi vzácně) přivezl kaviár, schovávala jsem ho, až přijdou na návštěvu nějací "moji lidé". Ale včera večer jsem se rázně rozhodla: namísto párku si otevřu tu ruskou banočku jen sama pro sebe! Kaviár byl lososový, růžovoučký, čerstvý, hladký, lesklý a něžně voňavý. Lžičkou jsem ho zbožně rozprostřela na dva krajíčky chleba. Chutnal báječně, přímo hříšně báječně. A ještě mi ho pro někoho hnedle půlka zbyla.

 


na hlavní stránku

webmaster: Honza Brtsch - kontakt

aktualizováno 10.02.2014